Karbantartási útmutató

A gumiabroncs a jármű egyetlen talajjal érintkező pontja. Meghatározó úgy az utasok, mint a szállított áru biztonsága szempontjából. A teljes biztonsággal való közlekedés, az üzemanyag-megtakarítás és a teherabroncsok élettartamának növelése érdekében optimalizálja az abroncsok nyomását.
A gumiabroncsok felfújás után az idő múlásával természetes módon veszítenek nyomásukból. Rendszeresen keresse fel kereskedőjét, hogy ellenőrizze az abroncsok nyomását.
Minden esetben tartsa be a járműkonstruktőrök és gyártók által ajánlott nyomásértékeket. A nyomásnak mindig alkalmazkodnia kell a terheléshez és a használat egyéb körülményeihez.
A nyomás hatása az abroncs élettartamára
Michelin belső forrás
A nyomás hatása az üzemanyag-fogyasztásra
A teherabroncsok nyomása igazoltan hatással van az üzemanyag-fogyasztásra!
Michelin belső forrás
Tanácsok a MICHELIN teherabroncsok karbantartásához
Olvassa el a Michelin teherabroncsok karbantartására vonatkozó tanácsait, hogy teljes biztonságban közlekedhessen és meghosszabbíthassa abroncsai élettartamát!
A MICHELIN teherabroncsok gondozása
- Rendszeresen ellenőrizze MICHELIN teherabroncsait, hogy észlelhesse a szabálytalan kopást és/vagy esetleges sérüléseket.
- Ellenőrizze, hogy a kerékcsavarok meghúzási nyomatéka megfelel-e a jármű vagy a tengely gyártója utasításainak.
- Szakemberrel alaposan (kívül-belül) vizsgáltasson meg minden szemmel látható lyukat, vágást, deformációt az abroncs futófelületén, oldalfalain és peremzónájában. Járjon el ugyanígy a felni bármilyen sérülése esetén is.
Az abroncs semmiképpen ne kerüljön vissza a forgalomba, ha a következő sérüléseket észlelték:
- ddeformált vagy csupasz peremdrót,
- szétnyílt gumirészek vagy rétegek,
- zsiradék vagy korrozív anyag okozta károsodás,
- a fuvarok után a belső gumirészek márványosodása vagy kopása a teherhez képest nem elégséges nyomás miatt.
Minden vizsgálat alkalmával ellenőrizze a szelepsapka megfelelő állapotát is. Ha kétség merül fel, cserélje ki.
Szakemberrel alaposan (kívül-belül) vizsgáltasson meg minden szemmel látható lyukat, vágást, deformációt az abroncs futófelületén, oldalfalain és peremzónájában.
Az abroncsok élettartama
A gumiabroncsok különféle elemekből, valamint gumi alapú anyagokból készülnek, amelyeknek a jellemzői maga az abroncs megfelelő működése szempontjából alapvető fontosságúak.
Ezek a jellemzők az idő múlásával változnak.
A gumiabroncs jellemzőinek változása számos tényezőtől függ, pl.
- a használat körülményeitől: terhelés, sebesség, guminyomás, az út állapotából eredő sérülések, stb.
- az éghajlattól,
- a teherabroncsok tárolási körülményeitől: hőmérséklet, páratartalom, tárolási helyzet, stb.
E tényezők változásai nem teszik lehetővé, hogy pontosan előrejelezzük az abroncs élettartamát. Ezért a rendszeres ellenőrzéseken kívül, javasoljuk, hogy megfelelő képesítésű szakemberrel is rendszeresen ellenőriztesse gumiabroncsait. Ezt az ellenőrzést a használatba vétel időpontjától számított 5 éves vagy régebbi, illetve a gyártási időponthoz képest 8-10 éves abroncs esetében évente célszerű elvégeztetni.